Osoby starsze najczęściej nie mają zbyt wielkich wymagań co do żywienia, a ich apetyt na spożywanie konkretnych posiłków spada. Jednak nie oznacza to, że seniorzy nie potrzebują specjalnego żywienia, wręcz przeciwnie. Po części wynika to z odmiennych procesów, które zachodzą w ich organizmie i potrzebują do prawidłowego przebiegu konkretnych składników odżywczych czy witamin, a po części dietę deprawują różnego rodzaju schorzenia czy trudności z przyjmowaniem konkretnych posiłków. Sprawdź, jak zadbać o dietę seniora i jak sprawić, aby odżywiał się zdrowo.
Jak wyglądają zalecenia żywieniowe osób w podeszłym wieku?
Fakt, że nasze społeczeństwo jest społeczeństwem starzejącym się sprawił, że poszczególne osoby czy organizacje zaczęły przykładać większą wagę do potrzeb seniorów. Właśnie dlatego została stworzona też specjalna piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej osób w wieku starszym, która jest dostosowana do ich potrzeb. Eksperci uważają bowiem, że prawidłowe odżywianie i prowadzenie zdrowego stylu życia potrafi skutecznie opóźnić proces starzenia się, a nawet pomaga w zapobieganiu różnego rodzaju schorzeniom czy chorobom.
Warzywa i owoce podstawą diety
Czym różni się prawidłowe odżywianie u osób starszych od klasycznej piramidy żywieniowej? Przede wszystkim, u jej podstawy znajdują się warzywa i owoce, które powinny być głównym składnikiem codziennych posiłków. Pomagają one bowiem w dostarczaniu błonnika, a także wielu cennych składników odżywczych czy witamin. W przypadku, kiedy seniorzy mają problem z przyjmowaniem ich w postaci posiłków stałych, można zamienić je na wyciskane soki czy samodzielne robione musy.
Częste posiłki, mniejsze objętościowo
Podczas przygotowywania posiłków dla osób starszych trzeba pamiętać o dostosowaniu ich do możliwości danej osoby. Chodzi tutaj przede wszystkim o formę podania. Jeśli dana osoba ma problem z przyjmowaniem posiłków stałych, to warto zadbać o ich wcześniejsze rozdrobnienie i podanie w takiej formie, która ułatwi jego spożycie. W przeciwnym wypadku może dojść do tego, że senior nie będzie przyjmować posiłków, co finalnie może doprowadzić do anemii i wielu innych schorzeń. Warto zadbać także o to, aby posiłki nie były duże, ale spożywane regularnie, a przynajmniej jeden z nich powinien zostać podany na ciepło.
Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu
Seniorzy często zapominają o piciu odpowiedniej ilości płynów, która w ich przypadku została określona na minimum 2 litry. Często związane jest to z mniejszym odczuwaniem pragnienia, jednak czasami spowodowane jest także dyskomfortem związanym z częstym korzystaniem z toalety. Do ilości spożytych płynów zalicza się nie tylko wodę, ale także płynne zupy czy soki, kawę i herbatę.
Zapewnij seniorowi możliwość kontaktów społecznych
Wydawać by się mogło, że ten punkt nie pasuje do tematu artykułu, jednak został on uwzględniony w oficjalnej piramidzie żywieniowej stworzonej dla seniorów. Wynika to z faktu, iż naukowcy uważają, że aktywne uczestniczenie w społeczeństwie pomaga w lepszym samopoczuciu, unikaniu depresji czy samotności, na którą niestety cierpi wiele osób w podeszłym wieku. Tutaj temat zdrowia traktowany jest całościowo, a dobre samopoczucie bezsprzecznie ma przełożenie także na chęć odpowiedniego odżywiania się.