Jak wygląda pielęgnacja skóry u osób starszych?

Wraz z wiekiem starzeje się także skóra i traci swoje pierwotne właściwości. Widocznym objawem tego są zmarszczki, ale to nie jedyny problem z jakim muszą mierzyć się seniorzy. Ich skóra jest bardziej wiotka, cienka i mniej elastyczna, a co za tym idzie bardziej narażona na różnego rodzaju urazy. Dodatkowo sam naskórek jest często przesuszony i szorstki. Biorąc pod uwagę także fakt, że stan skóry w dużej mierze zależy od stanu fizycznego danego pacjenta, to z całą pewnością możemy powiedzieć, że niemal każda skóra seniora zasługuje na specjalne traktowanie i odpowiednio dobraną pielęgnację. Sprawdź, co jest najważniejsze i na co warto zwrócić uwagę dbając o jakość skóry seniora.

Dlaczego skóra seniora traci swoje właściwości ochronne?

Wynika to z tego, że w podeszłym wieku ilość wydzielanego łoju i potu, które stanowią naturalną barierę ochronną dla naskórka, znacznie spada. Zmniejsza się także ilość wydzielanych lipidów, które odpowiedzialne są za ochronę warstwy rogowej naskórka. Nie bez znaczenia jest także dieta, która w przypadku seniorów często pozostawia wiele do życzenia. Czasami spowodowane jest to niechęcią do jedzenia, a czasami wynika z faktu utrudnionego gryzienia niektórych produktów. Niezależnie od przyczyny uboga w składniki odżywcze dieta prowadzi do niedoborów witamin, a finalnie przekłada się także na pogorszenie stanu skóry. 

Jak dbać o skórę seniora?

Zaczniemy od nieco mniej oczywistej strony, czyli od diety. Na stan skóry wpływ ma bowiem nie tylko pielęgnacja zewnętrzna, ale także wewnętrzna. Warto więc zadbać o dietę seniora, która będzie bogata w witaminy A, E i witaminy z grupy B – to właśnie one odpowiadają za utrzymywanie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry. W jakich produktach znajdziemy te witaminy? A i E znajdują się w tłuszczach roślinnych, nasionach, orzechach czy pestkach, nabiale i niektórych warzywach i owocach, natomiast witamina B5 znajduje się w produktach zbożowych. 

Poza odpowiednim odżywianiem istotne jest także nawadnianie seniora. Z wiekiem często uczucie pragnienia nie jest tak silne, a niekiedy seniorzy specjalnie unikają picia, aby nie mieć później problemu z częstym chodzeniem do toalety. Ważne jest, aby proponować regularne porcje wody przez cały dzień. Mogą być to początkowo niewielkie ilości, aby nie zniechęcić seniora. Jaka ilość jest odpowiednia? Uznaje się, że dorosła osoba powinna przyjmować około 2 litrów płynów dziennie, jednak w przypadku seniorów należy wziąć pod uwagę także ich stan zdrowia i ewentualne przeciwwskazania. 

Jak pielęgnować skórę w podeszłym wieku?

Przede wszystkim ważna jest profilaktyka i regularność. Nie da się przywrócić perfekcyjnego stanu skóry za pomocą jednorazowego zabiegu, jeśli do tej pory nie było robione z nią zupełnie nic. Jednak nie oznacza to, że jest już za późno. Ważne, aby wdrożyć regularne działania, a one z pewnością z czasem zaowocują poprawą jakości skóry. Najważniejsze w przypadku skóry seniora jest utrzymywanie odpowiedniego poziomu nawilżenia. Aby robić to skutecznie nie wystarczy stosowanie balsamów czy kremów nawilżających. Warto pamiętać także o tym, że skóra wymaga specjalnego dbania podczas kąpieli, a dokładniej zaraz po wytarciu ręcznikiem. Wtedy składniki lepiej się wiążą i tworzą na powierzchni skóry barierę ochronną. Poza składnikami nawilżającymi ważne są także składniki natłuszczające takie jak gliceryna.