Jak opiekować się osobą starszą?

Jak opiekować się osobą starszą?

Opieka nad osobą starszą wymaga dużej empatii i wyrozumiałości oraz umiejętności radzenia sobie ze stresem, ponieważ odpowiedzialność za stan zdrowia starszej osoby jest niemałym obciążeniem dla opiekuna. Świadczy o tym fakt, że większość opiekunów z biegiem czasu doświadcza związanego z tym kryzysu.
Opieka nad osobami starszymi jest obciążająca zarówno fizycznie, jak i psychicznie, dlatego często prowadzi u opiekunów do syndromu wypalenia. W efekcie przewlekłego stresu opiekunowie często doświadczają różnego rodzaju zaburzeń snu, a także takich objawów jak bóle napięciowe, problemy gastryczne czy depresja. Dlatego bardzo ważną kwestią jest zachowanie równowagi podczas opieki nad osobą starszą, między czynnościami pielęgnacyjnymi a swoim życiem. Aby w odpowiedni sposób wspierać osobę starszą i poprawiać jakość jej życia należy pomagać jej w codziennych czynnościach jak również zachęcać ją do aktywności ruchowej.
Opieka nad seniorem w domu wymaga odpowiedniej wiedzy i przygotowania. Osoby starsze cierpią z powodu wielu chorób, które potrafią utrudnić codzienne funkcjonowanie. Ważne są kwestie związane z leczeniem, dietą, rehabilitacją czy higieną, nie można również zapomnieć o komforcie psychicznym. Poszanowanie prawa do prywatności oraz zapewnienie towarzystwa i rozrywki pomogą walczyć z chorobą i zapobiegać częstym w tym wieku zaburzeniom nastroju.

Dom pomocy społecznej

Coraz częściej zdarza się jednak, że dzieci nie są w stanie samodzielnie zaopiekować się rodzicami, gdyż opieka nad starszymi rodzicami z różnych względów bywa niemożliwa. Dzieci pracują, mają swoje rodziny i swoje obowiązki. Oprócz pracy, opieki nad dziećmi i domem, rodzinom dochodzą jeszcze inne zajęcia dodatkowe – gotowanie, sprzątanie, czy pomoc przy codziennych czynnościach takich jak mycie i ubieranie się rodzica. Często bywa tak, że niedołężny i chory rodzic potrzebuje całodobowej opieki. Wówczas warto skorzystać z profesjonalnej oferty domów pomocy.
Dom seniora „SŁONECZNY LAS” oferuje bogaty zakres opieki nad osobami przewlekle chorymi, w tym także osobami cierpiącymi na chorobę Alzheimera. Opieka nad osobami starszymi w naszym ośrodku jest kompleksowa, dzięki czemu zapewniamy Seniorom nie tylko odpowiednią opiekę medyczną, ale przede wszystkim możliwości rozwoju własnych pasji oraz aktywnego funkcjonowania w naszej małej społeczności. Dokładamy wszelkich starań, aby najbliżsi byli nie tylko bezpieczni, ale poprzez zapewnianie im różnych form aktywności fizycznej i intelektualnej zachowali sprawność jak najdłużej. Profesjonalna opieka, jaką zapewniamy naszym pensjonariuszom sprawowana jest przez wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników, którzy spędzają z podopiecznymi czas rozmawiając, organizując im zajęcia i towarzysząc w codziennych czynnościach.