Co zabrać do domu opieki?

Decyzja o przeniesieniu seniora do domu opieki zapadła. Tak będzie dla niego lepiej: opieka całodobowa, towarzystwo w podobnym wieku i wiele innych aspektów przemawiających na korzyść tego rozwiązania. Niezależnie od tego, czy jest to wyprowadzka na dłużej czy jedynie czasowy pobyt, warto się do niego odpowiednio przygotować. Nie tylko pod względem psychicznym, ale także pod kątem spakowania. Warto przyłożyć się do tego tematu, gdyż odpowiednie wyposażenie seniora przekłada się na jego komfort, a także samopoczucie i jest dla niego po prostu ważne. Pamiętajmy o tym, że to ogromna zmiana, a takie drobne gesty mogą pomóc w adaptacji w nowym miejscu.

Najważniejsze rzeczy dla placówki

Zacznijmy od podstaw, czyli rzeczy, które wymagane są przez każdy dom opieki seniora. Mowa o dokumentacji medycznej i historii choroby. Warto zadbać o to, żeby wszystkie aktualne wyniki badań i ewentualne wypisy ze szpitala czy opisy konsultacji lekarskich znalazły się w jednym miejscu. Do dokumentacji należy dołączyć także opis leczenia farmakologicznego i zapakować zapas aktualnie przyjmowanych leków. Jeśli senior ma wydane zalecenia rehabilitacyjne to także warto zabrać je ze sobą. Wszystkie te dokumenty pomogą placówce określić całościowy stan zdrowia osoby starszej i pozwolą na prawidłowe zaplanowanie dalszego leczenia czy rehabilitacji.

Odzież, którą należy spakować

Jeśli senior jest sprawny fizycznie i psychicznie, to warto ten podpunkt spakować wspólnie. W końcu to osobie starszej ma być wygodnie, a tak jak każdy z nas posiada ona swoje ulubione ubrania, w których czuje się komfortowo. Właśnie takie należy ze sobą zabrać. Wygodne, ułatwiające codzienne funkcjonowanie. Dodatkowo należy spakować także:

 • Komplet ubrań do ćwiczeń
 • Bieliznę
 • Kilka zestawów piżam lub koszuli nocnych
 • Wygodne obuwie do poruszania się po ośrodku
 • Obuwie do wychodzenia na zewnątrz
 • Okrycie wierzchnie

 

Elementy garderoby powinny być dostosowane do aktualnych warunków pogodowych i pory roku. Jeśli ma być to dłuższy pobyt, spakuj początkowo tylko takie rzeczy, które przydadzą się od razu, a resztę dowieź po czasie. Pamiętaj, że w razie jakby seniorowi czegoś zabrakło czy przypomniał sobie o ulubionej bluzce, której ze sobą nie zabrał, to zawsze możesz dowieść te rzeczy podczas odwiedzin.

Przybory kosmetyczne

Osoby wybierające się do domu opieki powinny posiadać własne przybory higieniczne takie jak:

 • Przybory do higieny jamy ustnej
 • Szczotkę, grzebień
 • Przybory do golenia
 • Akcesoria do paznokci
 • Gąbkę
 • Kosmetyki, z których korzystają na co dzień

Z perspektywy seniora

Nie zapomnijmy także zapytać naszego podopiecznego o zdanie. Pamiętajmy o tym, że będzie on tam spędzał całe dnie, a poza czasem zorganizowanym będzie miał czas wolny. Warto zadbać o to, aby miał wtedy co robić. Spakuj więc to, co sprawia mu radość. Może być to szydełko, druty, pędzle, ulubiona książka – słowem coś, co lubi robić w wolnym czasie i jest jego hobby. Dodatkowo warto zadbać także o to, aby w nowym pokoju poczuł się jak u siebie. Zabierz więc zdjęcia, ulubione figurki czy inne sentymentalne pamiątki, które nieco ocieplą przestrzeń.