Aktywność osób starszych – ćwiczenia dla seniorów

Aktywność fizyczna jest ważna i przynosi wiele korzyści, także w podeszłym wieku. Niestety, wielu seniorów praktycznie w ogóle nie rusza się i nie uprawia żadnych sportów. Warto zadbać o to i odmienić ich podejście do tematu aktywności. Oczywiście wszystko powinno być dostosowane do ich możliwości i stanu zdrowia, a w niektórych przypadkach może wymagać także konsultacji z lekarzem. Sprawdź, jakie ćwiczenia zalecane są do seniorów i jak zachęcić ich do wykonywania. 

Zalecenia dotyczące aktywności fizycznej osób w podeszłym wieku

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia seniorzy powinni regularnie wykonywać przynajmniej 150 minut wysiłku o umiarkowanej intensywności w ciągu tygodnia lub zamiennie 75 minut aktywności o wysokiej intensywności. W przypadku osób po 65. Roku życia zaleca się także zwrócenie szczególnej uwagi na ćwiczenia, które zapobiegają upadkom i urazom, a także podnoszą ogólną sprawność fizyczną i zwiększają wydolność poprawiając jednocześnie kondycję, a także takie skierowane na wzmacnianie mięśni. Wszystko po to, aby możliwie jak najdłużej utrzymać samodzielność seniorów w codziennych czynnościach. Dodatkowo zauważono, że aktywność fizyczna pozytywnie wpływa także na aspekt psychiczny, a więc poprawia samopoczucie. 

Umiarkowana intensywność ćwiczeń – co to oznacza?

Warto jeszcze doprecyzować czym jest umiarkowana intensywność ćwiczeń, skoro takie pojęcie znalazło się w zaleceniach. Według WHO jest to aktywność podczas której osoba ćwicząca jest w stanie swobodnie rozmawiać, ale nie da rady śpiewać. Choć na pierwszy rzut oka to określenie wydaje się dość dziwne, to jest w pełni miarodajne i w prosty sposób pozwala zweryfikować osobie ćwiczącej czy intensywność jest prawidłowa.

Aktywność seniorów – co jest istotne?

Tutaj warto przytoczyć jeszcze jedno stwierdzenie, które być może wydaje się oczywiste, ale warto o nim pamiętać, a mianowicie: każda, choć najmniejsza aktywność jest lepsza niż żadna. W przypadku seniorów, którzy do tej pory nie uprawiali żadnych sportów, ciężko wymagać radykalnych zmian. W takich przypadkach warto zadbać chociażby o regularne spacery czy nawet zwiększenie aktywności w domu i unikania długiego przebywania w jednej pozycji. 

Należy pamiętać także o tym, że osoby starsze mają swoje preferencje i upodobania, a podczas wybierania aktywności fizycznej dla ich zdrowia, warto o nie dopytać. Zdecydowanie chętniej zgodzą się na ruch, jeśli ten będzie im sprawiał przyjemność. Nie będzie wtedy traktowany jak przykry obowiązek, a miły punkt dnia i rozrywka. Elementem przekonującym może być także towarzystwo. Być może warto znaleźć zorganizowane zajęcia w okolicy, na które senior będzie mógł zapisać się ze znajomymi lub wyjść samodzielnie w celu poznania nowych osób? 

Przeciwwskazania wśród seniorów do wykonywania aktywności fizycznej

W zaleceniach znajduje się także podpunkt, który mówi o tym, że każda aktywność fizyczna osób w podeszłym wieku powinna być skonsultowana z lekarzem lub fizjoterapeutą, który wskaże możliwości i podpowie czego nie należy wykonywać. Dodatkowo, istnieją grupy osób, dla których ta aktywność nie jest wskazana. Należą do nich osoby z:

  • uszkodzeniami serca znacznego stopnia,
  • kardiomiopatią,
  • tętniakiem aorty,
  • nadciśnieniem tętniczym nieuregulowanym,
  • niewydolnościami układu oddechowego,
  • niewyrównaną cukrzycą,
  • poważnymi stanami zapalnymi w organizmie.