Jak wybrać odpowiedni dom opieki dla seniora?

Jak wybrać odpowiedni dom opieki dla seniora?

Dom opieki dla seniora coraz częściej staje się jedyną opcją na zapewnienie bliskiej osobie godnej i bezpiecznej starości. Oddanie bliskiej sercu, często starszej i schorowanej osoby jest bardzo trudną decyzją, jednak często konieczną do podjęcia. Często rodzina z różnych przyczyn nie jest w stanie zapewnić odpowiednich warunków oraz niezbędnej opieki.

Wybór domu opieki dla osoby wymagającej całodobowej opieki medycznej, nie jest łatwy, podjęcie odpowiedniej decyzji to sprawa  niezmiernie ważna. Domów opieki jest coraz więcej i cieszą się one sporym zainteresowaniem. Jak zatem wybrać odpowiedni dom opieki dla seniora? Zanim się Państwo zdecydują na konkretny ośrodek dla seniora, warto zasięgnąć opinii znajomych, którzy również musieli wybrać taką placówkę dla bliskiej osoby i przeanalizować kilka istotnych czynników.

Na co warto zwrócić uwagę wybierając dom pomocy dla seniora?

  1. Lokalizacja domu opieki dla seniora i możliwość odwiedzin – oddając straszą osobę pod opiekę, chcą Państwo mieć do niej łatwy dostęp, aby móc ją jak najczęściej odwiedzać oraz mieć pewność, że wszystko u niej w porządku. Ponadto ważne jest samo usytuowanie domu, czy seniorzy będą mogli wyjść na spacer poza plac ośrodka, czy dom zlokalizowany jest w malowniczej miejscowości, mile widziany jest posiadany ogród wokół domu, który umożliwi seniorom spędzanie ciepłych dni w otoczeniu zieleni na świeżym powietrzu, co zdecydowanie korzystnie wpłynie na ich samopoczucie.
  2. Bezpieczeństwo domu – w tym celu należy zwrócić uwagę czy budynek jest przystosowany do życia osób starszych, czy dom opieki zapewnia warunki niezagrażające życiu oraz zdrowiu seniorów.
  3. Standard domu – czyli jakość przedmiotów, mebli i urządzeń w domu seniora oraz estetyka urządzonego wnętrza.
  4. Jakość usługi oraz pomoc medyczna – warto upewnić się jakiego rodzaju leczenie oraz zabiegi wchodzą w pakiet usług świadczonych w konkretnym domu, zwłaszcza gdy bliska osoba cierpi na konkretnego rodzaju chorobę lub schorzenia, należy zwrócić uwagę jakiej specjalizacji lekarze są w nim zatrudnieni i jak  często można skorzystać z ich usług, a także czy personel jest dostępny całodobowo.
  5. Atrakcje i rozrywki dla seniorów – domy opieki starając się umilić czas seniorom organizują zajęcia dla seniorów w celach zarówno rozgrywkowych oraz edukacyjnych, które mają za zadanie rozwijać oraz ćwiczyć ich umiejętności myślenia i pamięci.
  6. Miesięczna cenę za pobyt w domu opieki – decydując się na konkretny dom opieki należy mieć świadomość, jaki będzie miesięczny koszt opieki nad seniorem oraz jaki zakres usług wchodzi w cenę.