Ile kosztuje pobyt w domu opieki?

Ile kosztuje pobyt w domu opieki?

Jednym z czynników decydujących o wyborze konkretnej placówki opiekuńczej są koszty utrzymania oraz opieki nad seniorem i/lub osobą przewlekle chorą. Powszechnie zwykło się uważać, że średnia emerytura nie wystarcza na pokrycie kosztów pobytu w dobrej placówce. W praktyce okazuje się jednak, że w ofercie domów starców z łatwością możemy znaleźć placówkę, która zapewnia profesjonalną i fachową opiekę, jednocześnie utrzymując jej miesięczne koszty na relatywnie niskim poziomie.

Interesuje Państwa dom opieki, ale martwicie się o koszty? Warszawa to miasto, w obrębie którego działają liczne placówki oferujące naprawdę rozsądne ceny. Jedną z nich jest nasz Rodzinny Dom Spokojnej Starości SŁONECZNY LAS. 

Ile kosztuje pobyt w domu seniora?

To, ile rzeczywiście kosztuje pobyt w domu seniora jest uzależnione od bardzo wielu indywidualnych czynników. Jednym z nich jest stan zdrowia seniora oraz jego mobilność ruchowa. Na cenę miesięcznego pobytu w domu opieki wpływają również wymagania dietetyczne, potrzeba codziennej indywidualnej rehabilitacji oraz szereg usług dodatkowych, z których możemy skorzystać. 

Jakie w takim razie koszty generuje dom starców? Pobyt w naprawdę taniej placówce możemy pokryć z emerytury seniora, o ile nie jest ona dużo niższa od średniej emerytury w kraju. Pobyt w nieco lepszej placówce to wydatek rzędu 3000 złotych miesięcznie, co – przy założeniu, że część kosztów refundujemy z emerytury seniora – wciąż pozwala utrzymać koszty domu opieki na relatywnie niskim poziomie. 

Czynnikiem, który w sposób bezpośredni kształtuje cenę jest rodzaj zakwaterowania – pokoje jednoosobowe są zawsze droższe od pokoi dwu- czy trzyosobowych.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając dom opieki?

Wybór domu opieki czy domu seniora nie powinien być dyktowany wyłącznie przez koszty. Wybierając placówkę warto zwrócić uwagę na ofertę – kółka zainteresowań, możliwość rozwijania własnych pasji, aktywizacja fizyczna – oraz otwartość placówki dla odwiedzających. W wielu miejscach wciąż jeszcze obowiązują sztywne godziny odwiedzin, które ograniczają kontakt Seniorów z rodzinami i przyjaciółmi.