Dom opieki dla osób z demencją starczą

Dom opieki dla osób z demencją starczą – województwo mazowieckie

Demencja starcza to bagatelizowana wciąż choroba, która jest przez społeczeństwo uznawana wyłącznie za objaw starzenia się organizmu. Otępienie starcze jest jednak schorzeniem, które może, ale wcale nie musi – gdy się pojawia u seniorów, opieka nad nimi jest tak angażująca, że rodziny decydują się na umieszczenie chorego w domu opieki.

Osoby chore na demencję starczą wymagają medycznej opieki oraz kontaktu z innymi osobami – im bardziej choroba postępuje, tym bardziej osoby te tracą samodzielność w życiu, stają się zależni od innych. Dom opieki dla chorych na Alzheimerem daje im szansę na funkcjonowanie w bezpiecznych warunkach w wąskiej społeczności, z dostępem do najbliższych osób z rodziny.

Osoby, które potrzebują szczególnej uwagi

Seniorzy z otępieniem starczym lub początkami choroby Alzheimera wymagają od opiekunów odpowiedniego, specjalnego traktowania i pewnych zasad, które ułatwią im codzienne funkcjonowanie, czy to w domu rodzinnym, czy w domu opieki dla osób z demencją starczą:

  • seniorzy najlepiej czują się w stabilnym, nie zmieniającym się środowisku, wśród tych samych osób,
  • ważna jest codzienna rutyna, która nadaje rytm dnia, bez pośpiechu i ponaglania chorych,
  • komunikacja z takimi osobami powinna bazować na prostym języku i powolnych, jednoznacznych wypowiedziach,
  • seniorom potrzebna jest jak najdłuższa samodzielność w domu opieki, bez względu na to, że niektóre czynności zajmują im więcej czasu,
  • istotne są zajęcia integracyjne, które organizuje dom opieki nad osobami z demencją starczą – rozwiązywanie krzyżówek czy proste gry planszowe pomagają trenować pamięć i koncentrację,
  • w domu opieki personel dba o niezbędną ilość aktywności ruchowej u seniorów, dopasowaną do ich możliwości.

Niezbędna pomoc medyczna w domu opieki

Demencja starcza objawia się na początku ogólnym osłabieniem organizmu u seniora, gorszą pamięcią, apatią i niechęcią do jakichkolwiek aktywności, czy towarzystwa. Często są to objawy lekceważone przez rodzinę, uznawane za zachowanie typowe dla osób starszych – a tak naprawdę im wcześniej zostaną zauważone, tym większe szanse, że rozwój choroby uda się zatrzymać. Dopiero narastające problemy z pamięcią, koordynacją ruchową, a czasem nawet płynnym mówieniem są dla najbliższych seniora bodźcem do sięgania po fachową, medyczną pomoc i specjalną opiekę, np. w domu opieki dla osób z demencją starczą. To ośrodki, w których cała uwaga personelu skierowana jest na seniorów – to o wiele więcej, niż są w stanie zapewnić im najbardziej nawet troskliwi członkowie rodziny.